Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:417 D:3 Kadıköy/İstanbul

Burun Estetiği

Burun Estetiği Hakkında

Günümüzde gittikçe artan estetik ameliyatları pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Türkiye’de yaygın olarak burun estetiği yapılmaktadır. Burun estetiği ameliyatları sayesinde yüz hatlarında, burunun şeklinde ve boyutunda değişiklik yapılabilmektedir. Böylece hasta dilediği görünüme kavuşabilmektedir. Ayrıca polip, sinüzüt ve burun etleri gibi problemlerde cerrahi uygulamalarla giderilebilmektedir. Yüzün tam ortasında bulunan burun çıkıntılı bir yer olmasından dolayı çehrenin oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Burnun şeklinde meydana gelen bozukluklar görünümü olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebepten dolayı genelde kişiler burun estetiği ameliyatı olmak isterler. Ameliyat olunarak kişinin kendisine olan güveni de artmaktadır. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken husus kişinin neden ameliyat olmak istediği ve ameliyattan sonra kendisini bekleyen süreçler hakkında fikri olmalıdır.  Burun estetiği ameliyatı 18 yaşından küçükler için uygun görülmemektedir. Ergenlik döneminde gelişim tam anlamıyla tamamlanmış olmayacağı için sakıncalı görülür.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri

Günümüzde burun estetiği ameliyatları iki farklı yöntemle yapılmaktadır.  Kapalı ve açık olmak üzere iki yöntem uygulanmaktadır. Burunda hangi işlem yapılacaksa ona göre bir yöntem uygulanmalıdır. Tüm kesilerin burun içinde yapıldığı yöntem kapalı ameliyattır. Burnun uç tarafından bir kesinin açılmasıyla yapılan operasyona ise açık ameliyat denmektedir.  Genel anestezi kullanılarak ameliyat yapılmaktadır. 1 ile 3 saat arasında süren ameliyat kanama oluşmasını önlemek amacıyla tampon kullanılmaktadır. Tamponun yanında burnun aldığı yeni şekli muhafaza etmesi için plastik atel ve özel bantlar kullanılmaktadır. Yaklaşık olarak 6-8 gün içerisinde çıkartılabilirler.  Ameliyatın neticesinde göz çevresi ve burun etrafında morluk, şişlik gibi durumların gözlenmesi normaldir. Ancak bu durumlar 3-7 gün içerisinde geçmezse uzman doktora başvurulması gerekmektedir. Genellikle hastalar 2 gün içerisinde normal yaşantısına dönebilmektedir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağızdan nefes alınması gerekmektedir.  Kan sulandırıcı veya aspirin tarzı ilaçlar alınmamalıdır. Dişler sert bir diş fırçasıyla fırçalanmamalıdır. Hassas bir nokta olduğu için burnun bir yere çarpmaması gerekmektedir. Hafif, yumuşak ve sıvı içecekler tüketilmelidir.  Ameliyat sonrasın da oluşan şişliğin uzun sürmemesi için başın dik tutulması gerekir.