Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:417 D:3 Kadıköy/İstanbul

Liposuction

Çağımızın genel sorunlarından biride vücutta yağlanmadır. Bu yağlardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Kimi yollar çok faydalı iken kimi yollarda az faydalıdır. Bu yollardan biri olan liposuction, yağ alma ameliyatı demektir. Bu ameliyatı vücudunda fazla yağı olan, bu durumdan rahatsızlık duyan ve kişisel özgüvenini yitiren kişiler daha çok tercih etmektedir. Sadece bayan odaklı bir estetik operasyon olarak düşünülmemelidir. Erkeklerde üçgen vücuda sahip olmak için liposuction yaptırmaktadır. Erkekler spor yaparak, vücutlarındaki yağları yakıp kasa dönüştürmeye odaklanarak görünümlerini düzeltmeye çalışmaktadır. Bu görünümü yağ alma ameliyatı ile erkekler daha kolay bir şekilde elde edebilmektedirler. Yağ aldırma ameliyatında yağlar vücudun bir kısmından alınıp diğer kısmına verilerek erkeklere baklava karın görünümü verilebilmektedir.

Liposuction uygulamasının diğer bir türü de Lazer Liposuction’dır. Bu ameliyat normal olanından farklı olarak sıkılaşma oranını yükseltmesi ve iyileşme süresinin kısa olması nedeni ile daha çok tercih edilmektedir. Lazer ile yağ alma ameliyatında vücuttaki yağlar lazer ışını ile parçalanmaktadır. Bu yöntem vücutta bulunan sinirlere zarar vermektedir.

Vücutta yağlanma neden oluşur?

İnsanların barınma, giyinme, yemek yeme ve su içme gibi temel bir takım ihtiyaçları vardır. Fakat insanoğlu yemek yeme temel ihtiyacını fazlaca karşılamaktadır. Yani çoğu zaman kişi damak zevkine ne hitap ediyorsa kalorisini sormadan, vücudunun onu yakıp yakmayacağını düşünmeden besinleri midesine indirmektedir. İnsanoğlu bunu yapmakla da kalmamakta hareketsiz bir yaşam tercih etmektedir. Bunların sonucunda da insan vücudunda aşırı yağlanma meydana gelmektedir.

Enerji oranı fazla olan besinler fazla kullanıldığı zaman, spor yapılmadığı zaman, uzun süre kişinin kendini aç bırakması durumunda, öğünlerin atlanması durumunda, yağlı yiyeceklerin fazla oranda tüketilmesinde ve bunlara benzer diğer durumlar sonucunda vücutta aşırı yağlanma oluşmaktadır. Bütün bu yağlardan kurtulup, güzel görünüme sahip olabilmek içinde yağ alma ameliyatı yapılabilmektedir.