Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:417 D:3 Kadıköy/İstanbul

Karın Germe

Genellikle bayanları takıntılı hale getiren vücut bozuklukları vardır. Bu bozukluklardan en can alıcısı karın bölgesinde oluşan sarkma ve çatlaklardır. Bu sarkma ve çatlaklar kilodaki hızlı değişimler sonucu ve hamilelik sonrasında daha çok görülmektedir. Türlü türlü ilaçlarla ve bitkisel maddelerle kilo verilmeye çalışılsa da karın bölgesi çoğu zaman eski haline getirilmemektedir. Bu gibi durumlarda karın germe ameliyatları yapılır. Doktor hasarlı olan karın bölgesi alt tabakasını onarır. Ve daha düzgün bir karın bölgesine sahip olunur.

Karın bölgesindeki sarkmaların sebepleri nelerdir?

Genelde bayanlar doğum yaptıktan sonra karın bölgesinde sarkmalar ve çatlaklar oluşur. Bunun yanı sıra hızlı kilo alıp verme, karın kaslarının birbirinden uzaklaşması, doku incelmesi, hareketsiz yaşam tarzı, bazı ilaçların uygun kullanılmamasından dolayı da çatlak ve sarkma oluşur.

Karın bölgesi çatlaklarını ve sarkmasını ortadan kaldırmak için ne yapılmalı?

Karın bölgesi çatlaklarını ve sarkmasını ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan bazıları; kamuflaj, jel, losyon, krem, lazer tedavisi ve diyettir. Kamuflaj, makyaj malzemeleridir. Eczanelerde bulunur. Reçetesiz olarak satılır. İki üç günlük etki söz konusudur. Jel, krem ve losyonlar ise cilt nemlendiricilerdir. Çatlaklar kırmızı veya mor olduğunda uygulanmaktadırlar. Eczanelerde, marketlerde ve güzellik mağazalarında bulunmaktadırlar. Lazer tedavisi, izleri daha az görünür hale getirmekte yardımcı olur. Yani çatlakları soldurur. İzlerden sizi tamamen kurtarmaz. Hemen hemen her tedavi gibi karın germe olayında da erken teşhis önemlidir. Lekeler kırmızı veya mor iken müdahale edildiğinde yöntemler etkili olmaktadır. Lazer tedavisi pahalı bir yöntemdir. Cilt rengine ve türüne göre tedavi sonucu değişkenlik göstermektedir.

Karın germe ameliyatı nedir?

Yukarıda sıralanan yöntemler işe yaramadığında ya da beklenen sonuç iyi derecede elde edilmediğinde karın germe ameliyatları yapılır. Ameliyat hem çatlaklar hem de sarkma için geçerli bir yöntemdir. Fakat doğum yapacak olan bayanlara önerilmez. Bu ameliyatlarda doktor sorunlu bölgeyi ameliyatla onarır. Ve ameliyattan sonra gerekli önlemler alındığında belli oranda düzelme görülür.