Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Doç. Dr. Murat Sarıcı
Adres: Suadiye Mah. Bağdat Cad. No:417 D:3 Kadıköy/İstanbul

Kol Germe

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kollarda sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sarkmaların sebepleri; yaşlanma ve yağlanmadır. Yaşlanma etkeni kolun en baştaki sarkma sebebidir. Yaşlanmayı ortadan kaldırmakta günümüzde pekte mümkün değildir. Yağlanma etkeni ise kilo almaktan kaynaklanmaktadır. Sarkmalara neden olan bir etken de yer çekimidir. Bu etkenler ile kişinin kollarında sarkma meydana gelmektedir. Kollardaki sarkmaları ortadan kaldırmak içinde kol germe ameliyatları uygulanmaktadır. Kol germenin diğer adı Brachioplasti’dir. Bu ameliyat; sigara kullanmayan kişilere, sabit bir kiloda kalan orta yaşlılara ve kol derisinde bulunan gevşeklikten rahatsız olan orta yaşlılara yapılabilmektedir. Ameliyat 1 veya 2 saat sürmektedir. Hasta ameliyattan çıktıktan sonra taburcu olabilmektedir. Her ameliyatta olduğu gibi bunda da ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle kişinin sigarayı bırakması gerekmektedir. Daha sonra ise kişi güneşten kaçınmalıdır. Sigaranın bırakılması ameliyat sonrasında da gereklidir. Ameliyat sonrasında pansuman uygulaması yapılmaktadır. Kol germe ameliyatında dikişler bulunmaktadır. Ve bu dikişler ameliyattan sonra on ikinci gün veya on dördüncü gün alınabilmektedir.  Ameliyat sonrasında kilo alıp verme ve yaşlanma sebebi ile ameliyat etkisi ortadan kalkabilir.

Koldaki yağ birikintisi fazla ise liposuction gereklidir. Eğer yağ birikintisi ile beraber deri sarkıklığı da mevcutsa ameliyat gereklidir. Hasta yaşı gençse ve kollardaki sarkık az ise ameliyat olmakta istenmiyorsa ameliyatsız tedavi gerçekleştirmek mümkün olabilmektedir.

Kol germe ameliyatı vücutta ne kadar iz bırakır?

Kol germe ameliyatı vücutta iz bırakır. Fakat bu izler koltuk altı bölgesinde bulunmaktadır. Kolda fazla sarkma olduğu durumlarda bu izler kayabilmektedir.

Kol germe ameliyatı başka ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

“Kol germe ameliyatı başka ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?” başlığı ne kadar kulağa tuhaf gelse de yapılması mümkündür. Bu ameliyat tek başına yapılabildiği gibi başka ameliyatlarla da yapılabilmektedir. Örneğin; karın germe, göğüs küçültme, bacak germe gibi operasyonlarla birlikte yapılması mümkündür.